Jak uniknąć samotności?


Samotność stała się globalną „epidemią”. Wraz ze starzeniem się populacji zwiększa się problem braku odpowiedniej opieki nad ludźmi starszymi i ich izolacji. Wielu jest zdania, że staruszka z nudów wyglądająca przez okno to charakterystyczny obrazek przedstawiający smutną rzeczywistość. Nie chcesz tak spędzać jesieni życia? Zacznij działać już teraz. Coś da się zrobić.

Polscy seniorzy mają wiele powodów do narzekań. Służba zdrowia nie ułatwia im dbania o siebie, a w pewnym wieku zdrowie zaczyna szwankować niemal każdemu. Poza tym wielu ludzi otrzymuje wręcz „śmiesznej” wysokości emerytury, które w żaden sposób nie przystają do tego, co obiecywano w reklamach – po zakończeniu pracy miały czekać na Polaków wspaniałe możliwości, w tym wakacje w gorących krajach… Tymczasem coraz więcej ludzi czuje się opuszczonych i zapomnianych. Warto tego uniknąć – zobacz, jak.

Dbaj o relacje z najbliższymi

Dzieci dorastają i prowadzą własne życie, nierzadko z dala od domu rodzinnego. Jeśli jednak i z nimi i z członkami dalszej rodziny stanowicie zgrany zespół, możesz liczyć na ich choćby sporadyczne wizyty i częstsze telefony lub rozmowy przez Internet.

Troszcz się o przyjaciół

Nawet jeśli przyjaźnie rodzą się spontanicznie, ot po prostu dobrze się z kimś rozumiemy i czujemy do niego sympatię, to podtrzymywanie ich nie jest samoistne. Trzeba się postarać: poświęcić przyjaciołom swój czas, pamiętać o ich urodzinach czy innych ważnych rocznicach, zadzwonić niezobowiązująco (a nie tylko wtedy, gdy czegoś chcemy…), wykazywać zainteresowanie tym, co dzieje się w ich życiu, etc.

Wykorzystuj nowe technologie

Internet świetnie nadaje się do podtrzymywania kontaktów, gdy odległość między bliskimi jest znaczna lub zdrowie nie pozwala na swobodne przemieszczanie się. Jakość komunikatorów sieciowych jest już bardzo dobra i za darmo można rozmawiać z kimś przebywającym w Nowej Zelandii czy Polinezji Francuskiej. Poza tym naprawdę przydatne są portale społecznościowe – dzięki nim nawet niemobilni ludzie łatwo mogą pozostać w kontakcie ze znajomymi ze szkoły czy poprzedniej pracy.

Poszerzaj zainteresowania

To świetny sposób na poszerzenie grona znajomych i zawarcie przyjaźni z ludźmi, z którymi może cię łączyć wspólna pasja. Zapisz się do klubu książki, chadzaj na spotkania filmowe, dołącz do grupy ćwiczacej jogę w parku, etc. Nawet jeśli przyjdzie czas, w którym trudno ci będzie „ruszyć się” z domu, szersze grono znajomych daje większe szanse na uniknięcie izolacji. Co ważne, wiele z takich aktywności nie stanowi wielkiego wydatku i stać na nie niemal każdego.

Zaprzyjaźnij się z sąsiadami

Kiedyś sąsiedzi byli zżyci, dziś nierzadko nawet nie wiemy jak wygląda ktoś, kto mieszka za ścianą. Cenimy swoją prywatność kosztem relacji sąsiedzkich, tymczasem warto je budować, bo mogą być przydatne w wielu różnych sytuacjach – nie tylko, gdy trzeba pożyczyć trochę cukru czy poprosić o doglądanie mieszkania w czasie wakacyjnego wyjazdu, ale i kiedy ma się ochotę porozmawiać z kimś przy kawie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s